Among Us/Mezi námi projekt

About the project - Research   O projektu - Výzkum

Project Among Us encourages imagination, protects child's world of fantasy and emphasizes the importance of home. It explores the comprehensibility of dance-visual theatre for children, develops the relation between movement and a puppet / an object and works with the interaction with audience with respect to its function, functionality and meaning.

Performance/ Představení

Our story is real and at the same time a fairy tale. It reflects a child's view of the world, which is then confronted with an adult's perspective. What is my dream and what is your reality? What do children see? And do adults see the same way? What does it mean home?

Představení Mezi námi vzniklo za spolupráce a podpory spolku Tanec Praha - Divadlo Ponec.

Workshops/ Tvůrčí dílny

Workshop for children

- before the visit the theatre

- would you like to be a part of our magic city

- follow-up workshop after the performance

Workshop for teachers

- how to create safe place for art education/ communication

Reviews - Feedbacks

V rámci festivalu Divadlo bez bariér, který se v říjnu 2016 konal v ostravském Divadle loutek, jsem měla možnost zhlédnout ojedinělou inscenaci Mezi námi, v níž se odehrává příběh osamění dcerky příliš zaměstnaných rodičů. Protagonisté obdivuhodně "vypráví" děj tancem, ladnou a zručnou manipulací s bílou otvírací deskou, která podle postavení či uchopení znázorňuje střechu domova, stěnu, otevřenou knihu apod. Pro diváka je to příjemná cesta vlastní fantazií. Představení je beze slov, plné na sebe navazujících pohybových motivů, barev, videoprojekcí a vše je podtrženo hudebním doprovodem. Pro mě i pro sedmiletou dceru to byl velmi sugestivní zážitek, neboť každý tam našel sám sebe - dospělý své vzpomínky na dětství, dítě sobě vlastní svět snění a her, který je v současnosti přehlušován, vtěsnáván do módních škatulek a redukován do prožitků skrze technické vymoženosti. Představení však nepůsobí jako kritika stávajícího světa, jen nás vede k zamyšlení, brouzdání vzpomínkami a vlastní fantazií, k návratu k základním principům našeho života, jako je domov, rodina, potřeba někam patřit a sdílet prožitky. Byť příběh předkládá tato silná životní témata a staví je očividně do protikladu k přáním a potřebám osamělého dítěte, nejsou zde žádní antagonisté a děj se nijak nevyhrocuje, jen plyne dál za doprovodu obrazových a hudebních motivů a východiskem se stává "vlněné pojítko" k babičce a přátelům.

Je to skutečně krásné plynutí ve vlnách vlastní fantazie. Mezi námi diváky bylo příjemně, odcházeli jsme s pocitem souznění, jakoby nás čísi něžná ruka pohladila po tváři a my se po rozsvícení světel zase probudili do dospělosti. A děti odcházely s radostí, že se zapojením do děje a tvořením domečku mohly stát součástí příběhu, kterému bez složitých úvah spontánně rozuměly, protože byl alespoň částečně jejich vlastní. (autorka: Jana Pálková, filolog a historik) 

ecenze na Mezi námi v Ostravě: https://www.ostravan.cz/34704/prvni-den-festivalu-divadlo-bez-barier-prinesl-vynikajici-pohybove-hudebni-i-cinoherni-divadlo/

První den festivalu Divadlo bez bariér přinesl vynikající pohybové, hudební i činoherní divadlo

4.10.2016 Ladislav Vrchovský Divadlo Recenze

Devátý ročník festivalu bez bariér začal v pondělí v ostravském Divadle loutek, kde probíhá hlavní program, a také ve vybraných školách a sociálních ústavech v Ostravě. Tam je připraven doprovodný program, který už ale není přístupný veřejnosti. V hlavním programu byla návštěvníkům festivalu nabídnuta čtyři výborná představení.

Představení první
Hana Strejčková: Mezi námi (FysioArt a Divadlo Ponec/Tanec Praha)

Publikum, napůl dospělé a napůl dětské, pomalu usedá na svá místa v hledišti a sleduje, jak se na projekčním plátně střídají filmové záběry dětí, kluků a děvčat ve věku od pěti do deseti let, které odpovídají na otázku Co je to domov? Z mnoha odpovědí vybíráme: "Domov je tam, kde se máme všichni rádi. Domov je budova, ve které je zábava. Doma se dobře spí. Domov je místo, kde všichni spí a spolu jedí. Doma můžeme dostat pití a jídlo a můžeme se tam vyspat. Doma je vlastně dětský koutek. Domov pro mě znamená, když jsme všichni spolu a jezdíme na výlety. Domov je pro mě rodina. Domov je tam, kde je máma a táta a že se o nás starají. Domov je místo, kde jsme šťastni."

Na hrací ploše sedí trojice před bílou plochou připomínající knihu a kreslí si na stránkách prsty. Pomalu se zhasíná, na velké projekční ploše v pozadí hrací plochy se objevuje nakreslený dům s červenou střechou, modrými okny, zelenými dveřmi a fialovým komínem a autorské, interaktivní tanečně-pohybové a vizuální představení pro pět interpretů, loutku a dva hudebníky začíná.

Ozve se hudba, zčásti v živém provedení, a rozjíždí se světelná show plná barevných a světelných symbolů představujících třeba i kapky deště dopadající do kaluží nebo vodní plochu. Dva z herců, představující rodiče, se loučí se svou dcerou a odcházejí. V pozadí sedí starší žena a plete dlouhý barevný šál. Dcera zůstává sama. Objevuje svět, předměty a živočichy, potkává další lidi, dvě čtyřhranné bílé desky se mění v křídla, ve stěny i strop a velmi často ve střechu, která dokáže ochránit před nejrůznější nepohodou. Pojednou se barevný šál změní v kouzelný koberec, po kterém přichází pohádka s loutkou.

V jistém okamžiku jsou pozvány na hrací plochu přítomné děti a představení se mění ve společnou hru v rytmu a v prostoru. A všemu stále dominuje symbol střechy nad hlavou, symbol domova. Není náhodou, že mnohým dospělým se vybaví děti z uprchlických táborů, které stálou střechu nad hlavou nemají. Navození této myšlenky ale není v prvotním plánu inscenátorů, tento úhel pohledu přináší momentální situace ve světě, podtrhující význam domova, který může být nejen vně, ale i uvnitř každého z nás. Když po osmdesáti minutách představení končí, dětem se nechce z hrací plochy odejít a inscenátoři si s nimi ještě chvíli hrají. Mimořádně komunikativní divadelní projekt otevírá okno do světa divadla, ale nejen tam, i do světa jako takového.

Prof. Miloš Horanský, director, poet and teacher: "Hana Strejčková´s collage is sparkling with dance-movements, it´s textual and song-filled playful as well as tenderly educationally-visual. The solid dramaturgy construction is splendid, and it also provides for enough room for playfulness and semi-improvised scenes (3x) when children from the audience get the chance to participate... - A truly precious and enlivening aspect. The leimotif is being told clearly, yet not in a stubborn manner throughout the whole performance: necessity, strength, attractiveness as well as the emotional and ethical need for a home. The music within this performance is intense, yet not overused - live music, percussion and recorded music. This dialogue, and this dual sound in itself is surprisingly effective. The scenography whose centre is represented by a kind of cosy little home at the back on the right side which is - the family. Plus there´s free space for playfulness. A horizon on which children´s paintings are being projected very well, which is because the projection is done soberly... On the left and on the right side, the room is delimited by the conception of a housing estate (symbolized by appropriate lights). This whole picture is governed by phantasy and free creativeness that´s so closely linked to a child´s world. The production´s suggestiveness is highlighted by intertwining the adults´ and the children´s, the puppets´ and music´s world as well as by the sphere of creativeness. A manifested three-dimensional scenic poetry."

Simona Mikešová, dance teacher, Pilsen: "Thank you for this fabulous performance and for fulfilling our expectations. An inventive, colourful, child-friendly, creative, surprising, playful, wonderful performance."

Pavla Šímová, mother, Prague: "A wonderful untraditional performance not only for children but also for adults :-). A magical entrance into the child´s colourful world full of hope...accompanied by magnificent music. I heartily recommend this :-)."

Renata Hostalková, teacher and mother, Prague: "The children loved the performance, they enjoyed it and danced from the beginning until the end. It was nice to see how the children enjoyed individual light-cones shining on the floor. I personally felt moved by the performance frequently, it literally touched me deep inside. Yet now, I´m not able to say in which part of the performance exactly this happened. It simply was the right thing for me."


"Hana Strejčková´s new authorial performance including specific dance movements and visual effects is just as preciously fragile as the author is herself. She took real children and their view of the world as a starting point, as she had the opportunity of getting acquainted with the little ones during creative workshops organized at selected elementary schools. This world is merely contrasted with the adults´ reality. Yet it isn´t changed on the Ponec theatre stage to fit the shapes and ideas "adults" have. This creates a unique atmosphere, in which a whole story of a family and its home is being shown on the stage with the children being directly involved." (Zuzana Smugalová, Dance Blog, 28. 12. 2015)
Review: https://blogotanci.blogspot.cz/2015/12/mezi-nami-v-ponci.html


Miroslav Zvelebil, publicist, scientist and theologian: "The Mezi námi/Among us performance introduces the children into a world of perceiving their home as a space where they are living with together with their siblings, parents and grandparents. The home itself appears as an environment, in which the children establish their relationship toward people through plays, where they get to know the world surrounding them and where they develop their phantasy. Home does not only represent a home-like atmosphere, but transcends the limits of the physical home itself reaching a broader horizon - trying out one´s home country naturally and reaching a transcendental scale while looking at a starry sky. The children can not only participate in the performance as spectators but may also take part as actors on stage and even play on stage which teaches them to demonstrate their own initiative and maybe even makes them become aware of different roles they fulfil when they are growing up."

Lada Horešovská, teacher: "Mezi námi/Among us premiered during the Advent season, a time scented with mulled wine and cinnamon. During a time of nostalgic memories to our childhood. The memories of back then. I remember the children starting to dance spontaneously and their shining eyes. The noises made by child feet and the tiny bodies dancing. All this accompanied by enchanting music. So tender, so...Even the end of the performance is only seemingly an end. Most children remain on stage dancing over and over again. Yet without any help or guidance. They spontaneously select their own dance creations. They suddenly have wings and they are flying. They are flying with an absolutely natural lightness. They are being creative in a way which only they themselves can do. Hana Strejčková´s performance tenderly wakens up memories and ideas, and we are given the opportunity to wander along the paths to our home, to our childhood, until finally reaching the unforgettable stars. It´s simply beautiful."

REACTION TO THE SCHOOL WORKSHOP / reaction summary https://mezinami.webnode.cz/napsali-o-nas/ohlasy-pedagogu/
ZŠ Campanus (Campanus Elementary School), Praha 11, class 3.D: "The children were looking forward to the performance and left the workshop in a content mood. Throughout the workshop, the great, positive, relaxed and joyful atmosphere was clearly visible on every pupil´s face and through their laughs. Any activity you prepared for them was joyful, included a lot of action, these activities were interesting, enticing and some were completely new to the children (e.g.
demonstrating a household with large white boards). That´s another reason why this activity took so long and everybody paid attention, creating new situations again and again. Rendering noises one knows from the household was a really untraditional and interesting activity. :) Dance is an activity we like simply love and performing different dance styles is both a challenge and a joyful activity to us. Most activities were inspiring even to me as far as the elementary school social
study like subject "prvouka" is concerned where we are going to address the topic of home. Thank you very much for this. Your experience in working with children and your professionalism was more than obvious. I will certainly recommend you to my colleagues." Lucie Moskalievová, form teacher in class 3.D